Menu
Zapri
Izvedli smo festival NOTRANJSKIH POKRIVAL
Dogajanje na Festivalu, ki je potekal v soboto, 1. aprila 2023 v telovadnici Osnovne šole v Starem trgu pri Ložu, je popestrilo Društvo dolomite lutke s predstavitvijo operacije Pokrivala na Notranjskem.....več preberete tukaj.
Lepo vas vabimo na dogodke v mesecu oktobru 2022.
S ciljem ozaveščanja ohranjanja naravne in kulturne dediščine, območja Las Notranjska, smo pripravili niz zanimivih dogodkov.
Pridružite se nam !
Delavnice
Interpretacijski sprehodi: sprehodite se v družbi vodnika, interpretatorja, in spoznajte posebnosti "čudnih žvalc" na Notranjskem.
Dodatne informacije o dogodkih in prijave na jezerski.hram@siol.net
Na slovenskem ozemlju je bila in je ponekod še vedno, mogoče v manjšem obsegu, znamenita tradicija lova na polhe, ki skoraj nima primerjave v preostali Evropi.
Pri nas prvo pričevanje o takšnem lovu in uživanju polhov sega v leto 1240, takrat je bil lov na polhe tudi obdavčen. O tem sta pisala tudi Valvasor in Steinberg. Polšji lov je bil sicer pomemben vir beljakovin, maščob in postranskega zaslužka (prodaja kožic).
Valvasorju so se te male živalce zdele še posebej zanimive, tako, da jim je posvetil obširni opis v Slavi vojvodine Kranjske leta 1689, katerega povzemamo v nadaljevanju.
Valvasor opisuje, da ta žival, v nobeni deželi ni tako številna kot na Kranjskem, marsikateri kmet jih nalovi kar po mnogo tisoč. Polh jé razno sadje kakor veverice, zadovoljen je tudi z bukovim žirom. Te živalice prebivajo vso zimo pod zemljo, v poletnem času pa pridejo na dan, v velikih bukovih gozdovih lahko samo iz ene luknje po več tisoč.
No, za trdno pa pravijo, da jih goni vrag na pašo. Sicer ga sam Valvasor ni srečal, je pa slišal na lovu v gozdu močno pokanje in tleskanje, kakor pokajo vozniki z bičem. Potem so pritekli polhi, kmetje pa so odvrgli suknje in škornje, vanje pa so zlezli polhi, toliko, da so bili suknjiči in škornji čisto polni. Ko je bila ta polšja armada mimo, so polhe pobili in pobrali.
Ljudje pravijo, da vrag nima moči, pregnati to živalco iz človekove obleke, če se skrije vanjo. Sta pa Valvasorju dva kmeta opisala samega vraga in sicer je prvi dejal, da je vrag hudo divji, kakor pol kozla, čez čas pa, da je kot pol človeka, no, je pa Valvasor potem za trdno domneval, da je kmet govoril resnico in videl samega vražjega polšjega pastirja v gozdu. Obstaja pa tudi sum, da dobe stari polhi ušesno zarezo in jih tako zaznamuje sam hudič. Vrag baje le tiste zaznamuje, ki jih je kdaj na pašo gnal, če je kaj dati na pripovedovanje kmetov. Ali so vraga ali polhe same vprašali, ne morem vedeti, še piše Valvasor.
J.V. Valvasor, Slava Vojvodine Kranjske 1689: »Hudič žene polhe na pašo«, bakrorez.
Lov na polhe je različen, Valvasor je opisal tri načine.
Polhe love v pasti, katerih premore marsikak kmet po sto in več. Te pasti so preprosto napravljene in podobne strelnemu loku. Narejene so iz lesa, ki je ukrivljen v loku ter vrvice. Kot vabo uporabljajo suhe ali sveže hruške. Ko pasti nastavi, mora vso noč hoditi od ene do druge, da pride k vsaki po štiri ali petkrat in pobere ujete polhe. Zelo pogosto pa se tudi zgodi, da vso noč nastavljajo pasti, pa nobenega polha ne dobe. Takrat dolže vraga, da on trapi kmete in jih ima za norce.
Polhi imajo mladiče v duplih dreves in tukaj se preko dneva zadržujejo tudi stari polhi (ponoči pa hodijo po sadje in žir). Če v votlo drevo močno pihneš začnejo polhi notri mrmrati drn, drn, drn, nato pa vtakneš dolgo šibo v duplo in podrezaš sem in tja, pa pride polh ven. Takrat ga ujameš, primeš za vrat in ubiješ, ob tem moraš biti previden kako ga primeš, saj močno ugrizne.
Najpogosteje jih lovijo v pozni jeseni in sicer tako, da naredijo veliko skrinjo in v sredini odprtino. Vanjo umestijo pésto starega kolesa in v cev nabijejo veliko ostrih žebljev, da konice spodaj gledajo ven. Polh gre lahko notri, ven pa ne more, saj mu žeblji predstavljajo osti. Te skrinje zakopljejo nad polšjo luknjo na način, da je zunaj le cev, vse ostalo pa je zadelano z zemljo. Polhi se preko noči nagnetejo v skrinjo, zjutraj pa "ujetnike pobero, skrinjo pa puste tam in tako delajo zmerom naprej".
Ne sme pa vsak kmet polhov loviti, prej mora plačati gospodi, ki je lastnica gozda. Za dobro luknjo plačajo 1 krono (2 goldinarja), lahko pa tudi več ali manj odvisno ali je polšja luknja dobra ali slaba.
O naših polhih je treba povedati še, da so lepo rejeni in imajo več masti kot mesa, zato jih je najbolje peči. Plemenitaši in meščani se sicer branijo te jedi, sploh ženske. Pravijo, da zato ker jih sam hudič pase in ker so tako podobne podganam. Kmečki človek pa jih nasoli polne lonce in sode ter kadi in jih uživa vso zimo - marsikdo jih nasoli po več tisoč. Ta živalca pa ni samo za jed, ampak tudi za okras obleki. Njihove mešiče prevažajo v oddaljene dežele in kraljestva, na primer v Rimsko cesarstvo. Krznarji potrosijo kožice z apnom, od česar dobiva krzno črnikaste lise kakor tiger. Toliko o polhih, zaključi Valvasor.
Povzeto po:
Izbor poglavij iz dela Janeza Vajkarda Valvasorja, Mladinska knjiga Založba d.d., 2017.
Čast in Slava vojvodine Kranjske, Zavod dežela Kranjska, 2009.
"Vojvodina Kranjska meji danes na severu na Koroško in Štajersko, na jugu na Istro. Na vzhodu se dotika Hrvatske in Slovenske marke, na zahodu Furlanije in majhne črte Beneškega zaliva ali Jadranskega morja. Središče dežele so Bloke, katerih širina meri 45 stopinj in 58 minut, dolžina 35 stopinj in 43 minut, kakor sem jaz sam z lastnim merjenjem dognal."(Čast in Slava Vojvodine Kranjske, 2009, II. knjiga,).
Tako je polihistor Janez Vajkard Valvasor v svoji drugi knjigi Slave vojvodine Kranjske (1689), definiral ozemlje Kranjske dežele.Ta obsega tudi območje današnje Notranjske, in sicer občine Cerknica, Bloke in Loške doline.
Zemljevid Kranjske dežele, priloga II. knjige SVK.
Janez Vajkard Valvasor je med drugim podrobno opisoval tudi polhanje. »Je pa na Kranjskem čudna živalca, ki jo je težko videti v drugih evropskih deželah, tu v naši deželi pa se najde v prav veliki množini in se po nemško imenuje Bilch, po kranjsko pa pouh. Ta žival je malce večja od podgane, od katere se sicer po sivi barvi ne razlikuje dosti. Žre vsakovrstno sadje kakor veverice, ki jim je enak tudi po velikosti. S plodovi bukve je tudi zadovoljen. Kranjci jih love tudi v pasti, katerih premore marsikak kmeti po sto in več. Ampak ta živalca ne služi samo za hrano, temveč tudi za okras obleki. Kajti njeni kožuhi se izvažajo v prav oddaljene dežele in kraljestva, kot na primer v Rimsko cesarstvo, na Holandsko, na Špansko Nizozemsko, v Anglijo, Francijo, Italijo itn.« (Čast in Slava Vojvodine Kranjske, 2009, II. knjiga, 503-507).
Valvasorjevo največje in najpomembnejše delo Slava vojvodine Kranjske je bilo napisano v nemščini in natisnjeno v Nürnbergu leta 1689.
Foto: Zavod Dežela Kranjska
Obsežno polihistorsko delo zajema 15 knjig, vezanih v 4 zvezke, ki skupaj obsegajo 3.532 strani, 24 prilog in 528 bakrorezov med besedilom. Še danes to delo uvrščamo med najpomembnejša znanstvena dela o Kranjski.
Ravno iz razloga, da na območje Las Notranjska pripeljemo stoletno znanje kot vir navdiha za življenje z naravo in pomen ohranjanja kulturne dediščine polhanja na Notranjskem, smo v okviru projekta pridobili Meščanski izvod Slave Vojvodine Kranjske.
Akronim: Pokrivala na Notranjskem
Na območju Notranjske so v preteklosti izdelovali različna pokrivala iz različnih naravnih materialov, ki so jih pridobili iz lokalnega okolja – z majhnim ogljičnim odtisom. Imela so praktično funkcijo zaščite glave. Uporabljali so zajčjo dlako za izdelavo polstenih klobukov, strojene kože polhov za izdelavo polhovih kap (polhovk), izdelovali slamnike iz slame nabrane na kraških travnikih. Za delo so uporabljali ročno orodje in ne strojev na elektriko ali naftne derivate, kar je dodaten pozitiven učinek na nizek ogljični odtis dejavnosti. Te dejavnosti so bile prisotne in se najdlje ohranile v mestu Lož.
Poglaviten material za izdelavo kap na Notranjskem so bile kože polhov, zato je bil tudi lov na polhe tradicionalno zelo dobro razvit. Polhe so poleg v namene strojenja kož uporabljali tudi za hrano, njihovo mast pa za zdravilo. Najbolje opisuje življenjski prostor polhov, njihove načine lova, uporabe ter običaje povezane z njimi Janez Vajkard Valvasor v svojem delu Slava Vojvodine Kranjske. Določena dejstva iz tistega časa ter tudi določeni običaji in znanja so se ohranili do danes.
P3: Katarina Kotnik Urbiha, Kmetija Tdolenj
P4: Turistično gostinski center Jezerski hram d.o.o.
Analiziralo se bo stanje na terenu na temo »Pokrivala na Notranjskem«. Poizvedelo o trenutnih modnih trendih nošenja in izdelovanja pokrival v LAS Notranjska in širše ter izbralo 2 najbolj zanimiva postopka za izdelavo pokrival. Raziskalo ohranjenost teh dveh tradicionalnih pokrival, prisotnost njihovega izdelovanje na območju LAS Notranjska, pridobilo in pripravilo material za njihovo izdelavo, orodja in opremo.
Pomembna aktivnost bo prenos znanja o izdelavi notranjskega pokrivala iz aktivnega nosilca izročila v lokalnem okolju na zaposlenega za polovični delovni čas v projektu. V procesu prenosa znanj na nosilca dediščine se bo izdelalo nekaj edinstvenih notranjskih pokrival iz dveh različnih materialov (v prvi fazi prvi material, v drugi fazi drugi material) za potrebe ohranjanja dediščine, promocije in predstavitve novega produkta; pokrivala bodo povezovala tradicijo, današnjo modo in potrebe trga.
Raziskoval se bo življenjski prostor polha (kot najbolj pogosto uporabljene živali za izdelavo pokrival), tradicionalni načina lova na polhe in običaji povezanih z njim, tudi s pomočjo študija Valvasorjeve Meščanske izdaje Slave Vojvodine Kranjske, ter primerjava takratnega stanja z zdajšnjim stanjem življenjskega prostora polha in ohranjenosti dediščine povezane s polhom na terenu.
Oblikovalo in trasiralo se bo interpretacijske sprehode s tematiko »Pokrivala na Notranjskem«. Pripravilo in oblikovalo 6 delavnic za ciljne skupine; 3 na temo pokrival, 3 na temo polhov. Izdelal se bo spletni priročnik o notranjskih pokrivalih in posnelo dokumentarni filma o dediščini »Pokrivala na Notranjskem«.
CILJ 1
Povečanje inovativne podjetniške aktivnosti
- priprava 1 novega produkta »Pokrivala na Notranjskem«
- oblikovanje 6 delavnic, ki bodo po zaključku operacije predstavljali osnovo za tržno dejavnost
- oblikovanje 6 interpretativnih sprehodov,
- izveden 1 prenos tradicionalnega znanja o izdelovanju pokrival.
CILJ 2
Spodbujanje sodelovanja za skupni nastop na trgu
- izvedba 1 novinarske konference o novem produktu, ki povezuje različne deležnike
- izvedba festivala »Pokrivala na Notranjskem«.
CILJ 3 IN 4
Višja ozaveščenost prebivalstva območja o varstvu okolja ter ohranjanju narave in kulturne dediščine ter Ohranjanje stanje okolja ter naravne in kulturne dediščine
- medijske objave o aktivnostih operacije,
- izvedba delavnic in intrepretativnih sprehodov,
- javna spletna objava priročnika o pokrivalih,
- javna objava dokumentarnega filma o dediščini,
- izvedba festivala dediščine.
- Razvit in vzpostavljen 1 nov produkt
- Izvedenih 6 delavnic
- Izvedenih 6 interpretacijskih sprehodov
- Izveden 1 prenos tradicionalnega znanja in izdelanih 12 pokrival
- Izvedena 1 novinarska konferenca in 1 festival dediščine
- Posnet in predstavljen 1 dokumentarni film o dediščini
https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
https://www.program-podezelja.si/sl/
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje.
Jezerski hram - Zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, Avtorske pravice pridržane
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.