Menu
Zapri
J.V. Valvasor, Slava Vojvodine Kranjske 1689: »Hudič žene polhe na pašo«, bakrorez.
Akronim: Pokrivala na Notranjskem
Na območju Notranjske so v preteklosti izdelovali različna pokrivala iz različnih naravnih materialov, ki so jih pridobili iz lokalnega okolja – z majhnim ogljičnim odtisom. Imela so praktično funkcijo zaščite glave. Uporabljali so zajčjo dlako za izdelavo polstenih klobukov, strojene kože polhov za izdelavo polhovih kap (polhovk), izdelovali slamnike iz slame nabrane na kraških travnikih. Za delo so uporabljali ročno orodje in ne strojev na elektriko ali naftne derivate, kar je dodaten pozitiven učinek na nizek ogljični odtis dejavnosti. Te dejavnosti so bile prisotne in se najdlje ohranile v mestu Lož.
Poglaviten material za izdelavo kap na Notranjskem so bile kože polhov, zato je bil tudi lov na polhe tradicionalno zelo dobro razvit. Polhe so poleg v namene strojenja kož uporabljali tudi za hrano, njihovo mast pa za zdravilo. Najbolje opisuje življenjski prostor polhov, njihove načine lova, uporabe ter običaje povezane z njimi Janez Vajkard Valvasor v svojem delu Slava Vojvodine Kranjske. Določena dejstva iz tistega časa ter tudi določeni običaji in znanja so se ohranili do danes.
P3: Katarina Kotnik Urbiha, Kmetija Tdolenj
P4: Turistično gostinski center Jezerski hram d.o.o.
Analiziralo se bo stanje na terenu na temo »Pokrivala na Notranjskem«. Poizvedelo o trenutnih modnih trendih nošenja in izdelovanja pokrival v LAS Notranjska in širše ter izbralo 2 najbolj zanimiva postopka za izdelavo pokrival. Raziskalo ohranjenost teh dveh tradicionalnih pokrival, prisotnost njihovega izdelovanje na območju LAS Notranjska, pridobilo in pripravilo material za njihovo izdelavo, orodja in opremo.
Pomembna aktivnost bo prenos znanja o izdelavi notranjskega pokrivala iz aktivnega nosilca izročila v lokalnem okolju na zaposlenega za polovični delovni čas v projektu. V procesu prenosa znanj na nosilca dediščine se bo izdelalo nekaj edinstvenih notranjskih pokrival iz dveh različnih materialov (v prvi fazi prvi material, v drugi fazi drugi material) za potrebe ohranjanja dediščine, promocije in predstavitve novega produkta; pokrivala bodo povezovala tradicijo, današnjo modo in potrebe trga.
Raziskoval se bo življenjski prostor polha (kot najbolj pogosto uporabljene živali za izdelavo pokrival), tradicionalni načina lova na polhe in običaji povezanih z njim, tudi s pomočjo študija Valvasorjeve Meščanske izdaje Slave Vojvodine Kranjske, ter primerjava takratnega stanja z zdajšnjim stanjem življenjskega prostora polha in ohranjenosti dediščine povezane s polhom na terenu.
Oblikovalo in trasiralo se bo interpretacijske sprehode s tematiko »Pokrivala na Notranjskem«. Pripravilo in oblikovalo 6 delavnic za ciljne skupine; 3 na temo pokrival, 3 na temo polhov. Izdelal se bo spletni priročnik o notranjskih pokrivalih in posnelo dokumentarni filma o dediščini »Pokrivala na Notranjskem«.
CILJ 1
Povečanje inovativne podjetniške aktivnosti
- priprava 1 novega produkta »Pokrivala na Notranjskem«
- oblikovanje 6 delavnic, ki bodo po zaključku operacije predstavljali osnovo za tržno dejavnost
- oblikovanje 6 interpretativnih sprehodov,
- izveden 1 prenos tradicionalnega znanja o izdelovanju pokrival.
CILJ 2
Spodbujanje sodelovanja za skupni nastop na trgu
- izvedba 1 novinarske konference o novem produktu, ki povezuje različne deležnike
- izvedba festivala »Pokrivala na Notranjskem«.
CILJ 3 IN 4
Višja ozaveščenost prebivalstva območja o varstvu okolja ter ohranjanju narave in kulturne dediščine ter Ohranjanje stanje okolja ter naravne in kulturne dediščine
- medijske objave o aktivnostih operacije,
- izvedba delavnic in intrepretativnih sprehodov,
- javna spletna objava priročnika o pokrivalih,
- javna objava dokumentarnega filma o dediščini,
- izvedba festivala dediščine.
- Razvit in vzpostavljen 1 nov produkt
- Izvedenih 6 delavnic
- Izvedenih 6 interpretacijskih sprehodov
- Izveden 1 prenos tradicionalnega znanja in izdelanih 12 pokrival
- Izvedena 1 novinarska konferenca in 1 festival dediščine
- Posnet in predstavljen 1 dokumentarni film o dediščini
https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
https://www.program-podezelja.si/sl/
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje.
Jezerski hram - Zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, Avtorske pravice pridržane
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.